«Υιοθεσία» μαθητών της Α τάξης από μαθητές της ΣΤ τάξης.

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2023-24, πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος στο σχολείο μας θεσμός της υιοθεσίας των παιδιών της Α τάξης από τα παιδιά της ΣΤ τάξης. Σύμφωνα με τον ξεχωριστό αυτόν θεσμό, κάθε Πρωτάκι του σχολείου, «υιοθετείται» στην αρχή της χρονιάς από ένα Εκτάκι. Το Εκτάκι αναλαμβάνει να το βοηθάει, να το καθοδηγεί  και να το προστατεύει. Έτσι, το Πρωτάκι ξέρει ότι μπορεί να απευθυνθεί και κάπου αλλού, εκτός από τους δασκάλους του, για ο,τιδήποτε το απασχολεί.

Επομένως οι μικροί μαθητές νιώθουν περισσότερη ασφάλεια και σιγουριά κι έτσι αναπτύσσονται σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ τους. Οι μεγαλύτεροι μαθητές μαθαίνουν να φροντίζουν τους μικρότερους, να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, να λύνουν προβλήματα και να βοηθούν νιώθοντας, έτσι, την ικανοποίηση της προσφοράς. Τα εκτάκια μας αναλαμβάνουν να βοηθούν και να καθοδηγούν τα πρωτάκια τους. Η “υιοθεσία” των μαθητών της Α’ τάξης στοχεύει στην εύκολη προσαρμογή και ένταξη των μικρότερων μαθητών στη σχολική κοινότητα, καθώς και στην ανάπτυξη του αισθήματος της υπευθυνότητας, της συνεργασίας και της αλληλεγγύης ανάμεσα στους μαθητές της σχολικής μας μονάδας.