Ενδοσχολική και διασχολική επιμόρφωση στην πλατφόρμα twinspace

Με στόχο την αξιοποίηση των γνώσεων που αποκόμισαν οι εκπαιδευτικοί κατά τις επιμορφώσεις στις κινητικότητες, του Erasmus+ KA 122:“Καλλιεργώντας κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών/τριών σε ένα δημοκρατικό σχολείο χωρίς αποκλεισμούς” υλοποιείται στο Σχολείο κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-24  ενδοσχολικό και ταυτόχρονα διασχολικό επιμορφωτικό πρόγραμμα με θέμα τη χρήση της πλατφόρμας twinspace. Συγκεκριμένα: Μία φορά την εβδομάδα με τη λήξη του διδακτικού ωραρίου, οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου συγκεντρώνονται στο εργαστήριο πληροφορικής και επιμορφώνονται απο τη Διευθύντρια του Σχολείου, η οποία είναι επιμορφώτρια Τ.Π.Ε καθώς και επιμορφώτρια eTwinning. Ταυτόχρονα παρακολουθούν εξ αποστάσεως μέσω πλατφόρμας webex  Διευθυντές και εκπαιδευτικοί αρκετών σχολείων της περιοχής. Σύμφωνα με τη αρχική στοχοθεσία του Σχεδίου Erasmus+ KA 122:“Καλλιεργώντας κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών/τριών σε ένα δημοκρατικό σχολείο χωρίς αποκλεισμούς”, βασικός στόχος ήταν να συμμετέχουν όσο περισσότεροι εκπαιδευτικοί Π.Ε 70 του Σχολείου σε προγράμματα συνεργασίας eTwinning, καθώς η απόδοση του τίτλου “eTwinnning school” έχει δοθεί στο σχολείο επί σειρά ετών μεν, από τη συμμετοχή όμως αποκλειστικά  των εκπαιδευτικών ξένων γλωσσών, δε. Επιλέχθηκε λοιπόν η διασχολική επιμόρφωση τόσο ως μέσο διάχυσης του σχεδίου Erasmus KA 122, σε Διευθυντές και εκπαιδευτικούς της περιοχής, όσο και ως μέσο συνεργασίας και βιωματικής μάθησης ενδοσχολικά και διασχολικά.

Για τον σκοπό αυτό, δημιουργήθηκε το Σχέδιο eTwinning με τίτλο: ¨Χέρια σφιχτά…μια αγκαλιά” ώστε όλοι οι εκπαιδευτικοί να αλληλεπιδράσουν μέσω της πλατφόρμας Twinaspace, μαθαίνοντας βιωματικά τη χρήση της , όσο ώστε να γίνει διάχυση των γνώσεων που αποκόμισαν οι εκπαιδευτικοί κατά τις κινητικότητες του Erasmus+ KA 122, μέσα απο συνεργατικές δραστηριότητες.

ErasmusPlusIKY