1η συνάντηση Εταίρων του 18ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας στο Ελσίνκι στο πλαίσιο Erasmus+ KA210

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+KA210 μικρής κλίμακας με τίτλο “Designing and creating the inclusive school of our dreams” («Σχεδιάζοντας και δημιουργώντας το συμπεριληπτικό σχολείο των ονείρων μας») που υλοποιεί το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας από τον Ιανουάριο 2022 ως Συντονιστής Εταίρος, πραγματοποιήθηκε η 1η συνάντηση των εταίρων (kick off meeting) στο Ελσίνκι Φινλανδίας από 19-24 Ιουνίου 2023. Εκεί ο φορέας Επιμόρφωσης Europass Teacher Academy διεξήγε σεμινάριο κατάρτισης εκπ/κών με τίτλο “Cultivating Diversity and Inclusion”. Στην επιμόρφωση συμμετείχαν οι εκπ/κοί Αγγλικής Γλώσσας κκ. Σταμάτη Ελένη και Παπαδοπούλου Αγγελική από το 18ο Δ.Σ. Καρδίτσας και από το ISTITUTO COMPRENSIVO D’AOSTA OTTAVIANO Ιταλίας οι κκ. Αnna-Maria Caldarelli και Anna Saviano. Οι συμμετέχοντες ανέπτυξαν τη γνώση τους σχετικά με θέματα πολυπολιτισμικότητας, διάφορες μορφές και τεχνικές διαχείρισης της διαφορετικότητας και τρόπους συμπερίληψης της πολυμορφίας στη σχολική τάξη. Επιπλέον ήρθαν σε επαφή με εκπαιδευτικούς άλλων ευρωπαϊκών  χωρών και αντάλλαξαν εκπαιδευτικές πρακτικές και εμπειρίες. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 17 μήνες, και συνεχίζεται την ερχόμενη σχολική χρονιά με την παραγωγή προϊόντων και τις δύο συναντήσεις των εταίρων στην Ιταλία και στην Καρδίτσα.