Επιμόρφωση εκπαιδευτικού προσωπικού του 18ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας στο Δουβλίνο

Με μεγάλη επιτυχία έλαβε χώρα η 2η επιμόρφωση και κατάρτιση προσωπικού στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+KA122, που υλοποιεί το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας με τίτλο «Καλλιεργώντας κοινωνικές δεξιότητες μαθητών/τριών σε ένα δημοκρατικό σχολείο χωρίς αποκλεισμούς». Πέντε εκπαιδευτικοί του Συλλόγου Διδασκόντων, οι κκ: Λιάκου Χαρίκλεια (ΠΕ07), Τσουκαλά Αγορίτσα (79.01), Κοντούλη Βασιλική (ΠΕ86), Γιαννουσά Ευαγγελή (ΠΕ70) και Παπαγεωργίου Λεωνίδας ( ΠΕ70) επιμορφώθηκαν από τις 24 έως και τις 29 Απριλίου 2023 σε πρόγραμμα κατάρτισης με τίτλο “Drama techniques: Developing Self-Expression, Communication and Social Skills for All Students” στο Δουβλίνο, Ιρλανδίας. Εκεί, έμαθαν με βιωματικό και παιγνιώδη τρόπο τεχνικές Δράματος, αυτοσχεδιασμού, χειρισμού της γλώσσας σώματος και φωνής, γνώρισαν την Ιρλανδική κουλτούρα και μουσική παράδοση και συνεργάστηκαν με εκπαιδευτικούς από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Τα οφέλη που αποκόμισαν ποικίλα, τόσο για την επαγγελματική τους ενδυνάμωση, όσο και για την προσωπική τους εξέλιξη.