The cake project

Την Τρίτη 7/2/2023  οι μαθητές της Στ τάξης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της Αγγλικής Γλώσσας ετοίμασαν και έψησαν λαχταριστά κέικ. Τα παιδιά αφού χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν να φέρουν υλικά , εργαλεία και σκεύη ζαχαροπλαστικής από το σπίτι, ακολούθησαν οδηγίες στα αγγλικά μέσα στην τάξη  και ετοίμασαν τα κέικ. Με έναν διασκεδαστικό και βιωματικό τρόπο οι μαθητές έκαναν εξάσκηση στα countable και uncountable nouns και χρησιμοποίησαν το λεξιλόγιο του Unit 2 Lesson 1 του βιβλίου της Αγγλικής Γλώσσας. Οι μικροί μας μάγειρες ανταπεξήλθαν στην δοκιμασία και έψησαν λαχταριστά κέικ στον φούρνο του σχολείου μας με τη βοήθεια του αγαπητού μας κ. Αντώνη στο κυλικείο. Οι δράσεις αυτές γεμίζουν χαρά πάντα τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, καλλιεργούν την συνεργασία και την επικοινωνία όλων των παιδιών μεταξύ τους  και βελτιώνουν την εικόνα που έχουν τα παιδιά για το σημερινό σχολείο….